President
6. oktoober 1992 – 8. oktoober 2001 Eesti Vabariigi president
Vabariigi Presidendi kõne võidupäeval Valgas 23. juunil 1999.Terve meie ajaloo mõte ongi iseseisev Eesti riik.
Peep Jahilo, presidendi välisnõuniku abi 1992‒1993. Kadriorgu justkui tööle võetud. – VPK : Vabariigi Presidendi Kantselei : inimesed. Ajalugu. Institutsioon. Maja. Muutused. Tulemiste ja lahkumiste lood. Tallinn, 2012, lk. 86.Et presidendi kohta Lennart öeldi, oli kuidagi nakkav ja pärines ilmselt tema lähemate kaasvõitlejate kõnepruugist. See ei tähendanud sugugi familiaarsust või omapoisilikkust, vastupidi, Lennarti autoriteet oli määratu. Ta lihtsalt näis teadvat, kuidas olla president. Oli ta ju esimene, kes presidendi institutsiooni uue põhiseaduse järgi ametisse astus. Institutsiooni täitmine substantsiga oli tähenduslause, mida neil aastail Kadrioru seinte vahel kasutati. Põhiseadus andis küll raamid, kuid kuidas pidi toimuma nende kirjeldatud funktsioonide täitmine, sõltus juba presidendi interpretatsioonist. Ja Lennart oli kahtlemata seda tüüpi, et talle meeldis katsetada nende raamide laiust.
Presidendivalimised 1992
Mart Laar. Pööre : mälestusi. I. Tallinn, 2015, lk. 46.Tuli hakata otsima sobivat presidendikandidaati. See osutus raskeks ülesandeks, sest sobiv isik pidanuks meist oluliselt vanem inimene olema. Neid meie tutvuskonnas paraku polnud. [---] Käisime Jaan Krossi juures, aga Kross keeldus kategooriliselt presidendiks kandideerimast. Olime lõhkise küna ees. Siis tuli Tiit Pruulil, Jüri Luigel ja Indrek Kannikul hiilgav idee ja neil õnnestus endine välisminister Lennart Meri meie presidendikandidaadiks ära rääkida.
20. augustil 1992 registreeris Vabariigi Valimiskomisjon Vabariigi Presidendi kandidaatideks Lennart Meri (11 491 toetusallkirja), Arnold Rüütli (21 009), Lagle Pareki (10 839) ja Rein Taagepera (14 887).
20. septembril toimusid Riigikogu VII koosseisu ja Vabariigi Presidendi valimised. Arnold Rüütel kogus 195 743 (41,8%), Lennart Meri 138 317 (29,5%), Rein Taagepera 109 631 (23,4%) ja Lagle Parek 19 837 (4,2%) häält. Ükski presidendikandidaat ei saanud nõutaval hulgal hääli ja ei osutunud valituks.
5. oktoobril kandideerisid presidendivalimistel Riigikogus Arnold Rüütel ja Lennart Meri (rahvahääletusel kaks enim hääli saanud kandidaati). Vabariigi Presidendiks valiti Lennart Meri (59 poolthäält).
Vaata
Esimesed päevakäsud presidendina
Presidendivalimised 1996
26.–27. augustil 1996 kandideerisid presidendivalimistel Riigikogus Lennart Meri ja Arnold Rüütel, kumbki vajalikku häälteenamust ei saanud.
20. septembril 1996 kandideerisid valimiskogus presidendivalimiste esimeses voorus Lennart Meri, Arnold Rüütel, Tunne Kelam, Siiri Oviir ja Enn Tõugu. Keegi vajalikku häälteenamust ei saanud. Teises voorus kandideerisid Lennart Meri ja Arnold Rüütel. Eesti Vabariigi presidendiks valiti Lennart Meri (196 häält).
Loe
Vabariigi arhitekt
Eesti presidendiameti ja -traditsioonide taasloomine
Vabariigi Presidendi kõne Kadriorus 19. augustil 2001.Kui tahad, et sind koheldakse riigina, tuleb ka käituda riigina.
President Lennart Meri tugevus oli välissuhtlus, kuid see ei tähenda, et siseriiklikud teemad oleksid vähem tema tähelepanu pälvinud. Kõrgetele aukandjatele ja riigipeadele vastukaaluks suhtles ta meelsasti rahvaga, tehes visiite ja väljasõite kogu Eestis. Ta osales paljudel sündmustel ja üritustel, pidades kõnesid ja kohtudes inimestega. Mitmed traditsioonid ja algatused, mille looja ja initsiaator Lennart Meri oli, on säilinud tänaseni.
Protokoll
Meie Lennart / koostanud Pekka Erelt, Tarmo Vahter. Tallinn, 1999, lk. 91.Mind ei ole protokoll kunagi seganud. Kui see on teel ees, siis ma astun üle. Le protocole, c’est moi
Sissejuhatus. – Kadrioru protokollist / koostanud Piret Saluri. Tallinn, 2001, lk. 2.Kadrioru protokoll on kujunenud president Meri kahe ametiaja jooksul suuresti tema soovide ning näpunäidete järgi. Oleme lähtunud rahvusvahelise protokolli tavadest, neid meie vajadusteks kohandades ja mugandades. President Meril on kombeks öelda, et protokoll on kuradist ja üks tüütu asi. Küllap see peab paikagi, eriti Lennart Meri jaoks, kes protokolli tänu oma taustale ja haritusele hästi tunneb. Samas on just president nõudnud meilt protokolli täpset ja kõrget taset. Niisiis on meil hästi läinud: oleme läbi teinud karmi kooli ja hoolsasti õppinud.
Riigivisiit Indiassse, 2.‒10. veebruar 1999
Urmas Reinsalu. Presidendi reisidest aastail 1997‒2001. Naljaga pooleks. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 200.Meenub riigivisiit Indiasse. Palav suvepäev. Minnakse ahvide saart vaatama. Algas mäkketõus ning aukülalise jaoks on võõrustajad kohale toonud suure keiserliku kandetooli, mida tassis neli hindu meest. Indias tüüpiline, kuid meile veidi tobe koloniaalne hetk: valges ülikonnas Meri kroonimas teiste peade kohal kandetoolis. Poolel teel tuli Lennart aga kandetoolilt maha, andis kiired käsud, ja nii istus tooli üks hindu kandja, kelle ameti Meri naerul näoga üle võttis.
Kuula
Presidendi käsutuses oli Paslepa residents, kus ta võõrustas maailma riigijuhte ja NATO kindraleid. Nagu Merile kohane, ei hoolinud ta siingi protokollist, vaid suhtus oma külalistesse inimlikult ja hoolivalt.
Paslepa
Paavo Kangur. Paslepa suveresidentsi lugu. Tõrvandi, 2014, lk. 59.Presidendi protokolliülem Madis Morel: Kord saabus USA aseriigisekretär Ida-Euroopa küsimustes Strobe Talbott helikopteriga Paslepasse ja kurtis Lennartile, et on väga väsinud ja tahaks pikali visata. Lennart tegi täiesti mitteprotokollilise ettepaneku, et võta pintsak seljast ja mine jookse üks kilomeetrine ring, ma annan paar poissi kaasa. Talbott jooksis kilomeetri ja oli pärast seda päris värske. Loomulikult ei vastanud see etiketile, sest etiketi järgi pidanuks Talbottile vastu minema protokolliülem ja saatma ta presidendi juurde ja jutt oleks pidanud venima vastavalt jutupunktidele.
Jaak Jõerüüt. Rändaja vaimus. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 247.Me seisime kolmekesi, saatkonna üks diplomaatidest Piret Saluri, Soome välisministeeriumi kõrge rangiga protokollitöötaja ja mina, ning vaatasime, kuidas Vabariigi President koos oma noore ustava käsundusohvitseri Anti Purrega vastu õhtut merele läheb. Tegelikult tundmatusse. See paat tundus nii lootusetult väike ja maailmameri, mille osa ju Soome lahtki on, nii lootusetult suur ja riukaid täis, et meil hakkas kergelt kõhe. Me lehvitasime ja kaks rõõmsat meest lehvitasid vastu. Nagu koolipoisid parvega tiigile triivimas…
Eesti Vabariigi 75. aastapäev 24. veebruaril 1993
24. veebruaril 1993. aastal tähistati Eesti Vabariigi 75. aastapäeva. Tseremoonia kavandamisel võeti eeskuju enne okupatsiooni toimunud tähistamistest ja Soome kogemusest. Selle aastapäeva eripära oli presidendi sõit Tartusse, Viljandisse ja Pärnusse 23. veebruaril.
Loe
Loe
Vaata
Võidupüha 23. juunil 1993
1993. aastal tähistati taas võidupüha ‒ 23. juunil 1919 Võnnu lahingus Landeswehri üle saavutatud võidu mälestuspäeva. Ürituste korraldamisel võeti eeskuju okupatsioonieelsetest aastatest, sh toimus võidutule viimine üle Eesti. President süütas maakondade võidutuled. Kuna korralikku tõrvikut polnud saada, andis Eesti Meestelaulu Selts selleks laulupeo tõrviku.
Institutsioonid
1993. aastal loodi presidendi eestvõttel rahvusvähemuste ümarlaud, mille moodustasid Eestis elavate rahvusrühmade ja vähemusrahvuste, erakondade ja määratlemata kodakondsusega isikute esindajad.
1993. aastal asutati ka Vabariigi Presidendi kultuurirahastu, mis koondab eraisikute, ettevõtete, organisatsioonide ja ühenduste rahalisi annetusi ning annab välja kindla suunitlusega stipendiume ja preemiaid, mis on seotud Eesti kultuuri-, haridus- või teadustegevusega.
1994. aastal asutati presidendi akadeemiline nõukogu, mille ülesanne on kujundada Vabariigi Presidendi soovitusi Eesti majanduse, sotsiaalsfääri, kultuuri, hariduse, teaduse ja riigi julgeoleku pikemaajalistes strateegilistes suundades.
Teenetemärgid
1995. aastal anti 55-aastase vaheaja järel esimesed riiklikud teenetemärgid.
16. mail 1995 asutati president Lennart Meri initsiatiivil Maarjamaa Risti teenetemärk kõrgeima tunnustusena välismaalastele. Samal päeval andis Soomes riigivisiidil viibiv president Soome presidendipaarile ja teistele kõrgetele Soome riigitegelastele üle esimesed Maarjamaa Risti ordenid.
Presidendi algatused
1997. aastal taastati president Lennart Meri initsiatiivil kodukaunistamise liikumine.
1. septembril kuulutas president välja kirjandivõistluse „Kodu kauniks – miks ja kuidas“, tööde põhjal valmis 1998. aastal raamat „Kodu kauniks“.
1998. aastal loodi presidendi eestvõttel inimsusevastaste kuritegude uurimise Eesti rahvusvaheline komisjon, Meri kutsus seda juhtima Soome diplomaadi Max Jakobsoni. Komisjoni eesmärk oli Eesti Vabariigi kodanike vastu alates 1940. aastast toime pandud inimsusevastaste kuritegude uurimine. Kaasajal jätkab komisjoni tegevust nõukogude aja uurimisel Eesti Mälu Instituut.
Vabariigi Presidendi tervitussõnad inimsusevastaste kuritegude uurimise Eesti rahvusvahelise komisjonile Kadriorus 26. jaanuaril 1999.[---] komisjoni töö kajastab meie ühist veendumust, et vaba ja demokraatlikku tulevikku ei saa üles ehitada minevikule silma vaatamata. Kui me püüame minevikutolmu pühkida kollektiivse unustuse vaiba serva alla, ei aita me sellega kaasa leppimusele ega parema tuleviku sünnile.
2001. aastal asutas president Meri Murtud Rukkilille märgi, mis antakse Nõukogude okupatsiooni ajal represseeritud inimestele.
2001. aastal möödus 60 aastat 14. juuni küüditamisest ning sel puhul korraldas president Lennart Meri kõigis Eesti maakondades mälestusürituse „Eesti mäletab“, kus kinkis represseeritutele Murtud Rukkilille märgi. Lisaks sellele kuulutas president kooliõpilastele välja üleriikliku küüditamismälestuste kogumise võistluse, ühendades sellega eri põlvkonnad.
Hoogu majandusele
President Lennart Meri intervjuu. Postimees, 3. oktoober 2000.Eesti Nokia on olemas, ta tuleb vaid üles otsida ja Eesti heaks tööle panna.
Lennart Meri oli humanitaar, kuid oma laialdaste teadmistega oli ta pädev rääkima kaasa ka majandusküsimustes. Rahvusvahelise suhtluse ja julgeoleku teemade kõrval oli tema mureks Eesti majanduse käekäik, mille parendamisse ta oma rahvusvaheliste kontaktide kaudu panustas, kohtudes eri riikide ärimeeste ja majandustegelastega.
Vabariigi President Hansapanga majanduskonverentsil 5. mail 1999.Olen järjekindlalt küsinud, mis on Eesti Nokia. Mitme kuu möödudes on see küsimus viimaks jõudnud ka populaarsete väljaannete lehekülgedele. See on saanud osaks eesti folkloorist. Kirjanikuna tunnen ma muidugi rõõmu sellest, kui minu looming elab ja kujundab hõbevalget mõtteviisi. Mõnevõrra ootamatu on siiski paljude Eesti ja seejuures prominentsete tegelaste järeldus, et president otsib ühteainsat toodet, nagu Pipi Pikksukk otsis spunki. Eesti president ei pea otsima Eesti Nokiat. Ma otsin seda teie eest. Laiskade eest. Eesti ettevõtjad peavad igaüks ise otsima, ja otsima vähemalt kuut Nokiat aastas.
Vabariigi Presidendi kõne Eesti Televisioonis 6. oktoobril 1992.Väikese riigina oleme mõistnud vajadust olla avatud, seda nii väliskaubandusele kui -investeeringutele. Eestis kehtib maailma liberaalsemaid väliskaubandusrežiime, mida iseloomustab sisuliselt imporditollide täielik puudumine. Välisinvesteeringute täielik kaitse, välisfirmade kohtlemine võrdselt kodumaiste firmadega ja soodne majanduskeskkond on põhjuseks, miks Eestis on pikka aega püsinud välisinvesteeringute kõrge tase.
Vabariigi President Eesti-Itaalia äriseminari avamisel 26. märtsil 1998.Väikese riigina oleme mõistnud vajadust olla avatud, seda nii väliskaubandusele kui -investeeringutele. Eestis kehtib maailma liberaalsemaid väliskaubandusrežiime, mida iseloomustab sisuliselt imporditollide täielik puudumine. Välisinvesteeringute täielik kaitse, välisfirmade kohtlemine võrdselt kodumaiste firmadega ja soodne majanduskeskkond on põhjuseks, miks Eestis on pikka aega püsinud välisinvesteeringute kõrge tase.
Vabariigi Presidendi kõne vabariigi aastapäeval 24. veebruaril 2001.Meil ei ole enam poliitilist pagulust. Julgen arvata, et ka Eesti mainet kahjustava majanduspaguluse aeg võiks olla ümber.
Loe
Vabariigi Presidendi kõne Tiigrihüppe aastapäeval Kadriorus 21. veebruaril 1997.Internet on ühe väikese rahva maailmakatus. Internetis kaalub iga eestlase mõte ja sõna täpselt nii palju, nagu ta väärt on, ja kaalub võrdselt ameeriklase, venelase, sakslase või jaapanlase mõtte ja sõnaga. Kõnelge täiel häälel kaasa, valige hoolsasti, tundke ära teri ja sõklaid, astuge nobedal sammul seda suurt silda pidi, mis liitnud mandreid naabriteks ja viib meid kõiki, aga ennekõike noori, järgmisse sajandisse. Kes kiiremini kõnnib, sellele jõuab järgmine sajand kätte varem.
Eestluse püsimine
Vabariigi presidendi kõne Eesti Kongressile 26. septembril 1992.[---] teema, millel ma tahaksin peatuda, on rahvuslus. Me kõik oleme Eesti poliitikas rahvuslikku suunda esindavad jõud, kuid rahvuslus ei tähenda mitte unistavat tagasivaatamist. Olgu see tõde pealegi kibe, aga minu lapsepõlve Eesti ei tule mitte kunagi tagasi. Maailm meie ümber on liiga palju muutunud. Kuid eestlus ei ole mingi arhailine mõiste, eestlased suudavad rahvana elada ka arvutite, ülehelikiirusega lennukite ja minupärast kas või krediitkaartide maailmas. Me oleme tänapäevane rahvus ja seda peavad arvestama kõik meie tulevikuplaanid, olgu siis hariduse vallas või uute investeeringute otsimisel.
Eestluse ja eestlaste püsimine oli Lennart Meri kogu tegevuse suurem eesmärk.
Tema reisid, raamatud ja filmid on kantud huvist väikerahvaste, sh soome-ugri rahvaste vastu, aga eelkõige murest Eesti käekäigu pärast.
Vaata
Loe
[---] meie keele ja kultuuri säilitamine on meie kohus mitte ainult meie lastelaste, vaid ka oma Euroopa-naabrite ees. See on meie panus Euroopa dünaamilisse mitmekesisusse, ilma milleta Euroopast ei saa kunagi Euroopat. Vabariigi Presidendi kõne Helsingi Ülikoolis 21. oktoobril 1999.
VPK
Euroopa ei oota Eestilt saksa või prantsuse või belgia mõtteviisi, vaid nimelt just meile igiomast eesti oma, sest Euroopa tugevus peitubki eri mõtteviiside koostoimes. Vabariigi Presidendi kõne vabariigi aastapäeval 24. veebruaril 2000.
VPK
Noored on tulevik
Vabariigi Presidendi kõne emadepäeval 11. mail 1997.[---] kust algab Eesti Vabariik? Kas Toompealt? Kas Kadrioru lossist? Ei, Eesti Vabariik algab Eesti kodust.
President Meri algatusel loodi 1999. aastal Eesti Pere Sihtkapital, mille eesmärk oli toetada noori peresid oma kodu ehitamisel, andes neile riigi poolt soodustingimustel laenu.
Vabariigi Presidendi kõne Riigikogu IX koosseisu sügisesel avaistungil 13. septembril 1999.Eesti tulevik sõltub noortest. Sellest, kui palju sünnib lapsi, millised on lastega noorperede elutingimused. Noorte eluaseme seda probleemi on kõik poliitilised jõud tunnistanud. Selle kevade ja suve jooksul olen nõu pidanud pangandustegelastega, maavanematega, arhitektidega ja ennekõike valitsusega. Oma maja ja oma kodu on osa kodumaatundest, kindlusetundest tuleviku ees.
Peeter Tali. Presidendi imemajad. Eesti Päevaleht, 17. detsember 1999.Omandit suudab kõige paremini kaitsta oma riik, järelikult on aina uued majaomanikud üha enam huvitatud tugevast iseseisvast riigist. Presidendi majad võivad imet teha, muutes kogu ühiskonda.
Loe
Kohtumised Eestis
Vabariigi Presidendi kõne vabariigi aastapäeval 24. veebruaril 1996.Terve mõistus ütleb, et mitte üksi Palamuse gloobus, vaid ka maakera ise on ümmargune. Et Eesti asub täpselt seal, kus ta asub. Et Eesti on täpselt nii suur, nagu ta on. Eesti tugevus on tema väiksus, kui suudame seda arukalt tööle rakendada.
Kõnemees
Lennart Meri kõnedest said osa nii kõrged külalised välismaalt kui ka Eesti väikseimate ja kaugeimate külade elanikud.
Toomas Kiho. Lennart Meri ütlemisi. Tallinn, 2015, lk. 9.Lennartil on oma imetabane stiil, mida iseloomustavad kohati ootamatud lause- ja mõttekonstruktsioonid ning arhailiste ja uuekõlaliste sõnade tundlik kompileerimine. Ta võib lugejat ja kuulajat lummata efektse sõna- ja lauseehitusega ning vürtsikate metafooride ja hüperboolidega.
Vaata
Loe
Vabariigi Presidendi ametisseastumise kõne Eesti Televisioonis 6. oktoobril 1992.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne Eesti krooni taaskehtestamise teaduskonverentsil 18. juunil 1993.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne Eesti Rahvusraamatukogu avamisel 11. septembril 1993.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne maarahva kongressil Tartus 3. märtsil 1994.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne perepäeval Halliste kirikus 15. mail 1994.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne omavalitsuste täiskogul 11. veebruaril 1994.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne Hanila muuseumi avamisel 7. septembril 1996.
VPK
Vabariigi Presidendi uusaastatervitus Eesti Televisioonis 31. detsembril 1997.Eesti on samaaegselt nii tervik kui osa. Tervik riigina, Eesti Vabariigina; ning osa, lahutamatu osa Euroopast ja maailmast. Iga osa, sõltumata tema mõõtmetest, mõjutab tervikut. Nii nagu iga Eestimaa elanik mõjutab Eesti riiki kui tervikut, nii mõjutab Eesti Euroopat ja kogu maailma kui tervikut. Rõhutan ikka ja jälle üksikisiku rolli terviku kujundamisel – tööka, ausa, stabiilse, demokraatliku, haritud, rõõmsameelse Eesti kujundamisel. Ja ainult pidevalt osaledes – vallas, maakonnas, riigis, Euroopas ja maailmas – suudame iseendiks jääda.
Loe
Vabariigi Presidendi kõne Kadrioru pargilistele 22. juulil 1998.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne aasta eurooplase auhinna üleandmisel Pariisis 23. märtsil 1999.
VPK
Vabariigi Presidendi kõne kodukaunistamise auhindade kätteandmisel Paides 23. juunil 1999.
VPK
Laulupidu ei ole kunagi moes olnud, sest laulupidu ei ole moeasi. Laulupidu on südameasi. Vabariigi Presidendi kõne XXIII üldlaulupeol 3. juulil 1999.
VPK
Vabariigi Presidendi hüvastijätukõne Eesti Televisioonis 7. oktoobril 2001.
VPK
[---] mul on hea meel teile teatada, et oleme president Arnold Rüütliga arutanud põhiseaduse niisugust menetlust, mis annaks rahvale õiguse riigipead otse valida. Minu kahe ametiaja üheks kõige olulisemaks ülesandeks on olnud põhiseaduse kaitsmine. Olen teda kaitsnud päevapoliitiliste muudatuste eest ja rääkinud, et põhiseaduse kestmine ise on väärtus omaette. Ma olen kaitsnud põhiseadust väärtõlgenduste ja formalismi eest. Kuid täna kõnelen kui ametist lahkuv riigipea. Täna õhtust alates olen lihtsalt president, mitte Vabariigi President. Esinemine presidendiameti üleandmisel uuele valitud presidendile Riigikogus 8. oktoobril 2001.
VPK
Kadrioru arhitekt
Lennart Meri presidentuuri ajal toimusid Kadriorus Vabariigi Presidendi Kantselei hoones mõned ümberkorraldused, mille planeerimisest võttis president ka isiklikult osa, näiteks lossi uue ametisissekäigu ja sekretäride puhketoa rajamine.
Asjaajamise konsultant ja nõunik Vaike Siirus. Kas kiri, resolutsioon, notifikatsioon, korraldus, otsus või käskkiri? – VPK : Vabariigi Presidendi Kantselei : inimesed. Ajalugu. Institutsioon. Maja. Muutused. Tulemiste ja lahkumiste lood. Tallinn, 2012, lk. 108.Oma sekretäre oskas president hinnata. Ta käis sageli vestlemas nende toas ja mujalgi, tundes huvi, ega midagi üle või puudu ei ole. [---] Sekretäridele tehti nende toa taha puhketuba. Lennart Meri visandas omakäeliselt plaani, kuhu tuleb kapp, diivan, kraanikauss, dušš, wc jne. Ja nii tehti ja nii näeb see ruum praegugi välja.
Autojuht Peeter Kondas. „Kas sul pliiatsit on?“. – VPK : Vabariigi Presidendi Kantselei : inimesed. Ajalugu. Institutsioon. Maja. Muutused. Tulemiste ja lahkumiste lood. Tallinn, 2012, lk. 113.Meri võttis minu punase pliiatsi ja seletas töömeestele, millist ust ta sinna soovib. Et end paremini arusaadavaks teha, joonistas ta ühe juba pahteldatud seina peale kaarega ukse kuju. Kahjuks said töömehed temast valesti aru, nad tegid terve öö kõvasti kirkadega tööd, aga raiusid ukse vale seina sisse. Viga siiski parandati ja praegu seisab kaarega ukseava õiges kohas.
Arhitektuuriga oli Lennart Meril olnud kokkupuuteid varemgi. 1984. aastal osalesid Vilen Künnapu, Ain Padrik ja Lennart Meri projektiga „Silverwhite“ Rovaniemi arktikamuuseumi konkursil, kus saadi eripreemia.
Kulle Raig. Vikerkaare värvid. Tallinn, 2003, lk. 137.Lennart Meri: Olen liigutatud, et sain jälle võimaluse käia Arktikumis, mille väljakuulutatud arhitektuurikonkursist ise omal ajal koos eesti arhitektidega osa võtsin. Minule oli see korvamatu kogemus – sõna muutus ruumiks, kirjanduslik visioon ruumikavandiks. Olin siis ja olen praegugi arvamusel, et kultuurikeskus, muuseum ei tohiks olla vaid otstarbekalt projekteeritud hoone, vaid ka monument, kokkuvõtlik sümbol. Põhjarahvastele ühine ettekujutus ilmasambast kui maailma teljest oli meie toonase konkursiprojekti aluseks.
Jaak Jõerüüt. Tõde ja võim. Tallinn, 2021, lk. 98‒99.Lennart Meri tegi presidendina osade juristide arvates samme, mis olid õiguslikkuse piiri peal või juba üle piiri. „Ei oleks nii tohtinud!“ tõuseb manitsev näpp püsti. Ent rahva suus on just tema kinnistunud riigimeheks, kel ei puudunud oma inimlikkus, sealhulgas ka inimlikud nõrkused, nagu legendaarne hilinemine või kettsuitsetamise perioodid. Mine võta kinni, kas meile hästi nähtav riigimehelikkuseks kinnistumise juhtum oleks nii nähtav ilma inimlike tempudeta.
Rahvusvaheline tegevus
Eesti Euroopa lahutamatu osana
President Lennart Merit on tihti nimetatud rahvusvaheliseks meheks. Tema haridus ja lai silmaring võimaldasid tal suhelda maailma juhtivate poliitikutega nagu võrdne võrdsega. Presidendina esindas ta Eestit kui alati Euroopasse kuulunud riiki; tänu temale sai Eesti ka sümboolse suuruse, vaatamata väikesele territooriumile ja rahvaarvule. Särava intellektuaalina eristus tema stiil paljudest poliitikutest ja riigiametnikest ning tänu sellele pääses Eesti tagasi suurde poliitikasse. Lennartil olid sõprussidemed mitmete maailma juhtivate poliitikute, diplomaatide ja poliitika asjatundjatega, Kadriorus ja Paslepa suveresidentsis külastasid teda mitmed tolle aja tähtsad tegelased, sh NATO peasekretärid ja väejuhid.
Jüri Luik. Lennart Meri hoiak. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 208.Eurooplaseks olemise hulka kuulus nii arusaam, et hommikul tuleb läbi lugeda Financial Times, Washington Post ja Le Monde, kui ka see, et haritud inimene tunneb huvi kõige ümbritseva vastu. Uudishimu, see iga matkaja lahutamatu kaaslane, mis Merit kunagi maha ei jätnud, pani teda uurima riigipeade elu, aga ka liftipoiste tööd, kes meile hotellides ette sattusid. See andis talle tohutu faktilise, aga ka emotsionaalse teadmistepagasi. Ta mitte ainult ei teadnud tuhandeid fakte – ta teadis, kuidas maailm toimib.
Vabariigi Presidendi kõne Tartu Ülikooli aulas 14. mail 1996.[---] mu kohustus on maailmale tõestada, et Euroopa säilib üksnes tingimusel, kui säilib Eesti ja tema Balti sõsarate iseseisvus.
Vabariigi Presidendi kõne Riigikogu VIII koosseisu avaistungil 14. septembril 1998.Mida väiksem riik, seda enam on tema sisepoliitika, majanduspoliitika, põhiseaduslikud institutsioonid sõltuvad tõhusast ja realistlikust välispoliitikast
Lennart Meri on oma erinevate ettevõtmistega rõhutanud väikerahvaste eluõigust ja võrdsust suurte rahvastega. Tema etnograafilised raamatud ja filmid kannavad sõnumit, mida ta levitas ka välisministri ja presidendina.
Väikerahvaste roll Euroopa Liidus. Vabariigi Presidendi kõne Turu Ülikoolis 25. mail 2000.Väikerahvaste säilitamine ja areng on Euroopa tuleviku võtmeküsimus. Euroopa vajab väikerahvaid niisama palju, kui meie vajame Euroopat. Sest Euroopa jõud pole ta suurus – Euroopa jõu tagab ta mitmekesisus.
Vabariigi Presidendi kõne ÜRO peaassamblee 48. istungjärgul New Yorgis 30. septembril 1993.Suurriikidel on suuremad kohustused, väikeriikidel suuremad võimalused. See ei ole vastuolu, see on tasakaal.
Loe
Vene vägede väljaviimine Eestist
26. juulil 1994 allkirjastasid Eesti Vabariigi president Lennart Meri ja Venemaa president Boriss Jeltsin Moskvas Vene vägede väljaviimise lepingu.
30. juulil allkirjastati Paldiskis asuva Vene mereväebaasi likvideerimise kokkulepe.
31. augustil lahkusid viimased Vene väed Eestist.
Vabariigi Presidendi kõne Vene sõjaväe lahkumise puhul Maarjamäel 31. augustil 1994.Armsad kaasmaalased, armsad partnerid Põhjas ja Lõunas, Idas ja Läänes! Seitsmekümne kuue aasta eest väljakuulutatud Eesti Vabariik alustab oma ajaloo uut peatükki: Eestis ei ole enam võõrvägesid.
See päev on käes!
Loe
Mart Nutt. Mary Lennart. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 187.Lennart Meri ilusaim sümboolne žest oli aga keeldumine vahuveinist enne, kui viimane Nõukogude sõdur pole Eestist lahkunud.
Julgeolek ja siht liituda NATOga
VPKJulgeolek, mu sõbrad, on kallis kaup. Julgeoleku puudumine on veel kallim kaup.
Vabariigi Presidendi kõne võidupäeval Pärnus 23. juunil 2001.
Juba välisministrina oli Lennart Meri peamine fookus suunatud julgeolekule, ühinemine NATOga oli suuresti tema välispoliitilise tegevuse siht. Kohtumised, visiidid, kõned – kõigi nende eesmärk oli teadvustada maailmale NATO laienemise vajalikkust ning Eesti ja teiste Baltimaade NATOsse kuulumise võimalikkust.
Loe
Vabariigi Presidendi kõne St. Galleni julgeolekupoliitilisel foorumil 25. jaanuaril 1995.Julgeolek on demokraatlikus maailmas jagamatu, kuivõrd demokraatlikel riikidel on ühine vundament – nende ühised demokraatlikud printsiibid –, ja ühisele vundamendile rajatud hoonel on ühine katus.
Vabariigi Presidendi kõne Oxfordi Ülikooli Püha Antoniuse kolledžis 27. veebruaril 1998.Esiteks: NATO on laienenud varem ja laieneb nüüdki, järelikult laieneb ta ka tulevikus. Teiseks: Eesti ja Baltimaad ei erine oma valmisolekus ega võimes NATOsse astuda oluliselt neist kolmest Ida-Euroopa riigist, kes praegu on määratud uuteks liikmeteks saama. Ja kolmandaks: suurim takistus Eesti ja Balti riikide NATOsse astumise püüdlustele ei asu mitte Moskvas, vaid Läänes.
Presidendi Kantselei kaitsepoliitika nõunik 1996‒2002 Mari Tomingas. President Lennart Meri tegevus Eesti NATOsse viimisel. – Eesti NATO lugu 1991‒2004. Tallinn, 2014, lk. 54.President Meri ei jätnud kasutamata ühtegi võimalust, et kohtuda Eestit väisavate NATO riikide kõrgete sõjaväelastega ja esitada järjekindlalt oma sõnum Eesti soovist NATOga liituda ning vajadusest saada NATOlt selge liitumisperspektiiv. Tema külalisteks Kadriorus ja suveresidentsis Paslepas olid nii NATO Euroopa vägede ülemjuhatajad kindralid Wesley Clark ja Joseph Ralston, NATO Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja kindral Jeremy Mackenzie kui ka USA Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja kindral James Jamerson, NATO Sõjalise Komitee esimehed kindral Klaus Naumann ja admiral Guido Venturoni, aga ka NATO peasekretärid Manfred Wörner, Javier Solana ja lord Robertson. [---] Ilmselt kunagi ei unusta ükski neist kõrgetest külalistest, kes küllap olid Paslepa poole sõites kirunud nii pikka teed kui ka kõiki selle konarusi, neid vahetuid ja huvitavaid vestlusi Lennart Meriga mereäärse suveresidentsi terrassil loojuva päikese taustal. Kas need mängisid just suurt rolli Eesti NATOsse saamisel, on iseküsimus, ent vaieldamatult eristasid need külaliste jaoks Eesti enamikust teistest NATO liikmesust taotlevatest riikidest, kuhu NATO väejuhid oma järjestikustel visiitidel sattusid.
Ronald D. Asmus. Mälestuskilde Lennart Merest ja NATO laienemisest. Diplomaatia erinumber, märts 2006, nr. 31. Ronald D. Asmus oli Ameerika Ühendriikide diplomaat, kes aitas kaasa NATO laienemisele.1999. aasta suvel kutsuti meid [Strobe] Talbottiga Mere külalisena päeva veetma Eesti presidendi suveresidentsis Paslepas, Läänemere kaldal. See oli nii meeldejääv kogemus, et kõik sealviibinud mäletavad seda usutavasti tänini.
Päev möödus saunas käies, Läänemeres ujudes ja varaste hommikutundideni poliitikast vesteldes – vaevalt saab seda võrrelda tavapärase jäiga ja ametliku diplomaatilise suhtlemisega.
Õhtul istusime koos Lennarti ja tema meeskonnaga [välisminister Toomas Hendrik Ilves, kaitseminister Jüri Luik] söögilaua taga, taustaks imetlusväärne meri ja taevas.
Loe
Euroopa Liit
Ühinemine rahvusvaheliste organisatsioonidega, aga ennekõike Euroopa Liidu liikmeks saamine oli Lennart Merile loomulik jätk Eesti iseseisvuse taastamisele. Kuna Eesti polnud kunagi lakanud olemast riik de jure, siis oli ja on Eesti alati kuulunud Euroopasse ja seetõttu on tema koht ka Euroopa Liidus, osaledes ühises välis- ja julgeolekupoliitikas. Meri kui eurooplane ei kahelnud selles hetkegi. Kuid sisepoliitiliselt oli ta sunnitud murdma mõningast vastuseisu, mis valitses nii poliitikute kui rahva seas järjekordsesse liitu astumise puhul.
Vabariigi Presidendi kõne Saksamaa Liitvabariigi presidendi pidulikul õhtusöögil Bellevues 7. novembril 2000.Selle uue peatüki sisuks on Euroopa tagasitulek Läänemere kallastele. Mitte Eesti tagasitulek Euroopasse, sest Eesti ei ole Euroopast kunagi lahkunud. Eesti on olnud truu ja tugev, Euroopa oli see, kes paljude tegurite toimel oli truudusetu ja nõrk. Sellel Euroopa tagasitulekul Läänemere äärde on ka oma nimi: Euroopa Liidu laienemine Eestisse, NATO liidu laienemine Eestisse. Need kaks eesmärki on olnud Eesti viimase kümne aasta sisuks ning meie rahvas võib olla uhke, et oleme kiirel sammul nende eesmärkide poole astumas.
Loe
Euroopa Nõukogu
Eesti sai Euroopa Nõukogu liikmeks 13. mail 1993.
Vabariigi Presidendi kõne Eesti vastuvõtmisel Euroopa Nõukogu liikmeks 13. mail 1993.Integreerumine Euroopasse ei tähenda lahustumist Euroopasse. Euroopa ühtsuse pöördkülg, õigemini tema eeldus on just nimelt Euroopa mitmekesisus.
Loe
Presidendina ÜROs
Vabariigi Presidendi kõne Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni peaassamblee 48. istungjärgul New Yorgis 30. septembril 1993.Kolm aastat tagasi, CSCE konverentsi aegu ma käisin New Yorgis välisministrina, kellele konverentsisaali astumine oli keelatud. Televisiooniajakirjanikud intervjueerisid mind juhuslikult siinsamas ÜRO peahoone ees. Ütlesin neile, et järgmisel korral tulen siia Eesti lipu heiskamisel. Ajakirjanikud ei varjanud oma viisakat kaastunnet ja soovi intervjuud kiiremini lõpetada. Kas nad püüdsidki seda ebarealistlikku intervjuud televisiooniprogrammis esitada? Aasta hiljem, septembris 1991, jälgisin Eesti lipu heiskamist ÜRO lipuvardasse ja mõtlesin, et sellega on mu töö lõpetatud. Aga kui ma täna teie ees seisan ja mind teiste hulgas võib-olla juba kolmandat korda kuulavad needsamad kaastundlikud ajakirjanikud, siis tean, et mu töö Eesti Vabariigi esimese sõjajärgse demokraatlikult valitud presidendina alles algab.
Suhted Ameerika Ühendriikidega
Ameerika Ühendriigid on Eesti üks olulisemaid liitlasi. Kahe riigi vaheliste suhete nurgakivi on Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse tunnustamine: Ameerika Ühendriigid ei tunnustanud kunagi Nõukogude Liidu Eesti-anneksiooni. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist avasid Ameerika Ühendriigid oma saatkonna Tallinnas 4. septembril 1991. aastal.
Vabariigi Presidendi kõne Raekoja platsil 13. märtsil 1995.Ernst Jaaksoni kaudu – ja seda rõhutas just viitsepresident Gore – on Eesti ja Ühendriikide vahekord saavutanud sümboli, mis väga täpselt annab edasi seda erilist, mis valitseb kahe riigi – ühe väga väikese ja ühe väga suure riigi vahel. See eriline side toetub nendele ühistele väärtustele, mis on riikidel, kes ehitavad üles demokraatlikku ühiskonda. Sellega ühenduses tahaksin teile meenutada, et jaanuaris 1992 võtsime Tallinnas vastu Dan Quayle’i, möödunud aasta juulis oli meil suurepärane kohtumine Ühendriikide presidendi Bill Clintoniga Riias.
Meri : riigimehena oli George Bush hoolivalt sõbralik / intervjueerinud Anneli Ammas. Eesti Päevaleht, 7. veebruar 2005.President Bush otsustas toetada meid ja taastada diplomaatide vastastikune vahetamine Eestiga. Jätkem raudselt meelde, et Ameerika Ühendriigid ei tarvitsenud tunnustada meid 1991, sest nad ei olnud kunagi lakanud tunnustamast Eesti Vabariiki, kui olime okupeeritud Nõukogude Liidu poolt. President Bushi tegevus vallandas sündmused, mis lõppkokkuvõttes viisid meid NATO ja Euroopa Liidu liikmeskonda.
Olen kohanud paljusid riigijuhte, kuid keegi ei olnud nii hoolitsevalt sõbralik kui vanem president Bush. Ta nautis silmanähtavalt vestlusi kõikvõimalikel ainetel ja haaras endasse teadmisi Balti riikide kohta. Tuntud lugu Bushi gloobusega oli temale üpris iseloomulik. President on osav kalamees ja armastab lõhepüüki. Ta tahtis teada häid püügikohti ja ma tegin pliiatsiga ristikese paika, kust olin välja tõmmanud oma suurima lõhe. Ta oli sellest vaimustatud.
Loe
Meie Lennart. Tallinn : Tänapäev, 1999, lk. 86.Enne Hillary Clintoni külaskäiku saabub Kadriorgu üle kümne Ameerika turvamehe. Nad kontrollivad lossi üle ja määravad presidendiproua täpse liikumistee. Sellest ei tohi kriipsugi kõrvale kalduda! Kui Hillary saabub, haarab Lennart tal käest kinni ja kaob padavai oma kabinetti. Ukse snepper klõpsatab lukku. Jahmunud turvamehed jäävad ukse taha.
Riigivisiidid ja kohtumised riigipeadega
Loe
President Meri sai küllakutse president Clintonilt: Täna, 8. detsembri hommikul jõudis Kadriorgu Ameerika Ühendriikide presidendi William J. Clintoni kiri Eesti Vabariigi presidendile Lennart Merile, milles president Clinton kutsub president Meri Valgesse Majja, et 16. jaanuaril 1998 kirjutada alla Ühendriikide ja Eesti, Läti ja Leedu Vabariigi vahelisele partnerlushartale.
VPK
Ameerika Ühendriikide Kongressi austusavaldus Eesti presidendile Lennart Merile Kongressi Esindajatekojas 14. juunil 2000.
VPK
Loe
President ja ajakirjandus
Aasta eurooplane 1998
Prantsusmaa ajalehe La Vie algatusel kogunes igal aastal rahvusvaheline žürii, kes valis aasta eurooplase. 1998. aastal sai selle austava nimetuse president Lennart Meri.
Loe
Pressisõber ja -vaenlane
Eesti Ajalehtede Liit on president Lennart Meri valinud nii pressivaenlaseks kui ka pressisõbraks.
1994. aastal nimetati ta pressivaenlaseks suletuse ja ettearvamatu käitumise tõttu, 1998. aastal pärjati teda aga pressisõbra tiitliga avatud suhtlemise eest maakonnalehtedega.
Priit Vesilind. Oma maa nägu. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 112.Lennartile meeldis tõesti Eesti president olla. Ja ta oli hea president. Mu sõber sai oma maa näoks selle kujunemisaastail – just nii, nagu ta oli planeerinud.
Loe
Loe
Lennart 90. Eesti on tugev, vastupidav ja sihikindel – just nagu selle ümber kujundanud president. Eesti Päevaleht, 29. märts 2019.USA diplomaat Strobe Talbott: Lennart Meri oli nagu vana prohvet, kes oma riiki tõotatud maale tüürib.