Rännakud, raamatud, filmid
Andreas Oplatka. Lennart Meri – Eestile elatud elu : kahekõne presidendiga. Tartu, 2001, lk. 192.Lennart Meri: Mu eesmärgiks järgnevatel aastatel ja aastakümnetel polnud õieti mitte filmide väntamine, vaid reisimine. [---] Ma püüdsin anda tööle teaduslikku iseloomu sellega, et ma dokumenteerisin iga filmilõigu ja avaldasin filmi sisu selle üksikute lõikude põhjal kokkuvõtlikult kuukirjas „Keel ja Kirjandus“.
Lennart Meri rännakud endise Nõukogude Liidu eri paikadesse algasid 1950. aastatel. Tema korraldatud ekspeditsioonidel tutvuti Siberi, Kaug-Ida ja Kesk-Aasia väikerahvaste elu ja kultuuriga. Erilise tähelepanu pälvisid aga soome-ugri rahvad, kelle juurde tehtud reisid aitasid paremini tundma õppida eestlaste hõimurahvaid.
Ekspeditsioonidel nähtu ja kogetu sai avalikkusele nähtavaks raamatutes ja filmides. Lennart Meri raamatuid on tõlgitud paljudesse keeltesse ja tema etnograafilised filmid on olnud populaarsed ka väljaspool Eestit. Koostöös Ungari ja Soomega valminud film „Linnutee tuuled“, mis oli Nõukogude Liidus keelatud, sai 1979. aastal New Yorgi filmifestivalil hõbemedali.
Mart Meri. Rahvusvaheline Lennart Meri. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 29.Järgmistel aastatel [pärast 1950. aastat] alustas ta oma geograafilise ruumi plahvatuslikku laiendamist. Kuid seda ta ei teinud juhuslikult. Lääne-Ukraina, Taga-Karpaatia olid poliitiliselt sama tundlikud nagu Lõuna-Eesti. Edasi Karakumi kõrb Kesk-Aasias, vanad islamikeskused, Tjan-Šani mäestik. Kuskil Kaukaasia mägirajal kohtusid nad paari tšetšeeni ratsanikuga [---] edasi süstamatk Leenal, ekspeditsioon Kamtšatkale, pikem peatumine korjakkide juures. Tšukotka poolsaar ning lõpuks koondumine soome-ugri rahvastele, vahele kõrvalehüpped näiteks Birmasse eestlaste jälgi otsima.
Andreas Oplatka. Lennart Meri – Eestile elatud elu : kahekõne presidendiga. Tartu, 2001, lk. 186.Lennart Meri: See projekt, uurida soome-ugri rahvaid ja nendest filme vändata, oli mu lemmiklaps ja sisaldas loomulikult ka poliitilisi komponente. Mitte esmajoones selles mõttes, et meie, eestlased, kuulume ka ise soome-ugrilaste hulka, vaid kui demonstratsioon, et ka kõige väiksematel etnostel on oma väärtus ja õigus eksisteerida.
Andreas Oplatka. Lennart Meri – Eestile elatud elu : kahekõne presidendiga. Tartu, 2001, lk. 173.Lennart Meri: Oma reisikaaslastega [Kesk-Aasiasse] – nendeks olid kunstnik Ants Viidalepp, skulptor Olaf Männi, teatrilavastaja Voldemar Panso ja mõned teised – sidus mind pärast seda eluaegne sõprus.
Hindrek-Peeter Meri. Lapsepõlv Lennartiga. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 16.Varajasest lapsepõlvest on Lennart mulle mällu jäänud tõelise indiaani pealikuna värvilistest sulgedest peakatte ja täies punanahavarustuses poisina. Kuue-seitsme-aastasena oli ta indiaanlastest suures vaimustuses, kuna isa oli talle toonud Ameerika reisilt indiaanlase kostüümi kõige sinna juurde kuuluvaga. Siis meisterdas hilisem suur rändur ka oma elu esimese telgi – ema voodilinast.
Peatselt asendus huvi indiaanlaste vastu seiklusjuttudega ja neid ta lausa neelas.
Paul-Eerik Rummo. Koduigatsus. – Lennart Meri : rajaleidja = Lennart Meri : the pathfinder. Tallinn, 2009, lk. 244.Lennart [---] teatas, et temal olla stardi eelõhtul ja veel stardihetkelgi väga raske end lahti rebida, aga mida edasi, seda enam läheb ta uute olukordadega kaasa, isu kasvab süües ja koduigatsusega on aega. Jah, selline on õige rännumees.
Lennart Meri. Kobrade ja karakurtide jälgedes. Tallinn, 1959, lk. 43.[---] teekonna algus ja lõpp on kõige raskemad. Esimesel päeval on seljakott veel pungil täis varustust, õlad harjumatud, saapad kanged. Viimasel päeval ei kaalu seljakoti tühjus enam üles muljete loiutavat rohkust ja matkaväsimust.
Lennart Meri. Manniga ja Mannita. Looming, 1976, nr. 1.Mis on reisimine? ... Koju jõudes tahan alati kellelegi tõendada, et maailm on kübeme võrra parem kui teele asudes, sest ta on nüüd niidiotsa võrra seotum.
Reisikirjad
Kobrade ja karakurtide jälgedes. Tallinn, 1959. Kesk-Aasia
Link
Laevapoisid rohelisel ookeanil. Tallinn, 1961. Jakuutia
Link
Tulemägede maale. Tallinn, 1964. Kamtšatka
Link
Virmaliste väraval. Tallinn, 1974. Kirdeväil: Kaug-Põhi Murmanskist Beringi väinani
Link
Lähenevad rannad. Tallinn, 1977. Kamtšatka, Kaug-Ida ja Ussuurimaa
Link
Loodus, draama, Hasior (Zakopane, Lõuna-Poola), Sirp ja Vasar, 13. oktoober 1972, lk. 8‒9.
Link
Kaugelt näeb kaugemale (Armeenia), Sirp ja Vasar, 14. november 1975, lk. 3.
Link
Manniga ja Mannita (Saksamaa Liitvabariik), Looming, 1976, nr. 1, lk. 89‒117.
Link
Lennart Meri filmiloojana
Kaleva hääled (dokumentaalfilm 1986), Lennart Meri: režissöör, stsenarist, teksti autor ja esitaja
Link
Toorumi pojad (dokumentaalfilm 1989), Lennart Meri: režissöör, stsenarist, teksti autor
Link
Liivlaste lood (dokumentaalfilm 1991), Lennart Meri: idee autor
Link
Šamaan (dokumentaalfilm 1997), Lennart Meri: režissöör, stsenarist, teksti autor, tootmisjuht
Link
Kulle Raig. Vikerkaare värvid. Tallinn, 2003, lk. 96‒97.Meri seisis silmitsi täiesti uue väljakutsega, sest filmitegemisest ei teadnud ta peaaegu mitte midagi. Ja kuigi Meri oma sõnul tundis „kaamerat hulga halvemini kui kaamelit“, võttis ta ettepaneku vastu, lootes, et kui ta oskab kirjutada stsenaariumi, küllap siis on ta võimeline selle järgi ka filmima. [---] Meri on öelnud, et filmi monteerimise ajal sulasid kaks vastandlikku, isegi vihameelset maailma – kirjandus ja filmilint – taas üheks sõbralikuks tervikuks. Lõpptulemus, „Veelinnurahvas“, on film samojeedi ja soome-ugri rahvaste etnogeneesist, etnograafiast, rahvaluulest ja keelest.
Loe
Jakuudimaal. Sirp ja Vasar, 16. oktoober 1959.
DIGAR
Ekspeditsioon saabus Kaug-Idast [noorte teadlaste kompleksekspeditsioon Kamtšatkale 1960, Lennart Meri oli ekspeditsiooni ülem]. Noorte Hääl, 22. oktoober 1960.
ETERA
Kaugusi tuleb läbi elada! [reisist Tšukotkasse]. Noorus, 1966, nr. 12.
ETERA
Lennart Meri. Registriga järelsõna „Veelinnurahvale“. Keel ja Kirjandus, 1971, nr. 9.
DIGAR
Rännumees ruumis ja ajas / intervjueerinud Mall Jõgi. Sirp ja Vasar, 30. märts 1979.
DIGAR
Lennart Meri. Registriga järelsõna „Linnutee tuultele“. Keel ja Kirjandus, 1979, nr. 3.
DIGAR
Intervjuu Lennart Merega. Kodumaa, 6. juuni 1979.
DIGAR
Tiit Pruuli, Mart Soidro. Suur rändur. Go Reisiajakiri, 2006, nr. 2.
Go Reisiajakiri
Enn Säde. Mees, kel selge pää ja lahtine süda... Maaleht, 27. märts 2014.
DIGAR
Vaata ja kuula
Kaheks kuuks Kamtšatkale. 1960. ERR arhiiv
ERR
Kirjanduslik klubi. Lennart Meri räägib oma raamatutest ja reisidest. 1969. ERR arhiiv
ERR
Külas Lennart Merel. Kirjanik Lennart Meri jutustab Siberi loodusest ja sealsest rikkusest, teaduse ja majanduse arengust, reisidest ja tulevikukavatsustest. 1978. ERR arhiiv
ERR
Lennart Meri soome-ugri kultuurist ja selle uurimisest ning filmidest, mis tehtud rännakutel Jakuutiasse, Kamtšatkale ja mujale. 1984. ERR arhiiv
ERR
Raamatute ja filmide tutvustused ja arvustused
Antropoloogiliste filmidega jõudis Lennart Meri ka rahvusvahelistele filmifestivalidele, pälvides mitmeid auhindu. „Veelinnurahvas“ sai suure tunnustuse osaliseks Rootsis, Kanadas, Ameerika Ühendriikides ja mujal. Soomes pälvis film Ponkala auhinna, XXII rahvusvahelisel filmi- ja televisioonifestivalil New Yorgis (1979) tunnustati filmi „Linnutee tuuled“ dokumentaalfilmide hõbemedaliga.
Filmide arvustusi leiab lisaks kodumaa ajakirjandusele ka Soome, Läti, Ungari, Hispaania, Ameerika Ühendriikide ja Nõukogude Liidu ajalehtedest ja ajakirjadest.
Marika Oja. Lennart Merele hõbemedal. Kodumaa, 26. detsember 1979.Ma ei ole filmitegija, vaid kirjanik. Kuid need filmid vastavad ühele küsimusele, mis hõljub õhus – küsimusele tõelise kultuuri ja massikultuuri vahekordadest. Need küsimused on mulle alati südamelähedased olnud. Tahan loota, et need filmid aitavad kaasa sellele, et kunagised kultuuriväärtused on tulnud tagasi rahva kätte ja elavad nüüd oma teist elu.
Loe
Ants Viires. Soome-ugri rahvad kinolinal. Keel ja Kirjandus, 1971, nr. 9.
DIGAR
Tunnustus „Veelinnurahvale“ [film sai Soomes E. W. Ponkala fondi auhinna]. Sirp ja Vasar, 14. jaanuar 1977.
DIGAR
Aleksei Peterson. Soomeugrilaste aastasajad : etnograafi mõtisklusi „Linnutee tuulte“ puhul. Sirp ja Vasar, 5. jaanuar 1979.
DIGAR
Hõbemedal New Yorgi festivalilt. Sirp ja Vasar, 21. detsember 1979.
DIGAR
Felix J. Oinas. The Waterbird People. Winds of the Milky Way. Journal of American Folklore, 1982, nr. 95.
JSTOR
Asta Põldmäe. „Kaleva hääled“. Sirp ja Vasar, 28. märts 1986
DIGAR
Jaak Lõhmus. „Sarv soe, Samm sees, Säde silmis ja Meri põlvini!“ Kodumaisest filmiarheoloogiast seoses Lennart Mere filmidega. Sirp, 27. märts 2009.
DIGAR
Heilika Pikkov. Mere filmientsüklopeedia teine tulemine. Sirp, 24. aprill 2015.
DIGAR
Jaak Lõhmus. Filmidest, paatidest ja maailmamustritest. Go Reisiajakiri, aprill 2020, nr. 2.
DIGAR
Enn Säde. Vana kuld IV. „Veelinnurahvas“ (1970) ja „Karjala runod“ (1970). Teater. Muusika. Kino, november 2023.
Teater. Muusika. Kino